NOWE OBOWIĄZKI PRZY SPRZEDAŻY I NAJMIE NIERUCHOMOŚCI
W dniu 28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U.2021.497 t.j. z dnia 2021.03.18) (dalej jako „ustawa”). Wprowadzane zmiany mają na celu zwiększenie skuteczności dotychczasowych przepisów i wpisują się w szerszy trend zwiększania świadomości społecznej w zakresie ekologii.
Świadectwo charakterystyki energetycznej (dalej także jako „świadectwo”) to dokument określający zapotrzebowanie na energię niezbędną do użytkowania budynku lub jego części zgodnie z przeznaczeniem. Oprócz danych identyfikacyjnych budynku, w świadectwie umieszcza się także zalecenia mające na celu poprawę charakterystyki energetycznej.
Właściciela i zarządcy budynku lub części budynku a także osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, zobowiązani są zapewnić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
- zbywanego na podstawie umowy sprzedaży,
- zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- wynajmowanego.
Co do zasady nie ma zatem potrzeby sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej, jeśli nie ma zamiaru zawierania powyższych umów.
Ponadto nie ma obowiązku zapewnienia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku:
- podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
- przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
- mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
- wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2,
- gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2•rok).
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków nie wyłączonych spod tego obowiązku, muszą być przekazane:
- w oryginale nabywcy przy sporządzaniu aktu notarialnego obejmującego umowę sprzedaży – co odnotowuje notariusz,
- przekazane w kopi lub wydruk najemcy przy zawieraniu umowy najmu.
Naruszenie powyższego obowiązku podlega karze grzywny w wysokości do 5.000 złotych i jest to jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych do ustawy.
Jednocześnie nabywca albo najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania odpowiednio świadectwa charakterystyki energetycznej, jego kopii albo wydruku.
Ponadto jeśli dla budynku lub jego części zostało sporządzone już świadectwo charakterystyki energetycznej, to w ogłoszeniu lub reklamie dotyczącej zbycia lub najmu zobowiązany jesteś wskazać:
- wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i odnawialną energię pierwotną,
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
- jednostkową wielkość emisji CO2, wyznaczoną w sposób określony w ustawie.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące sprzedaży lub najmu nieruchomości – skontaktuj się z nami. Chętnie na nie odpowiemy.